mezinárodní řidičský průkaz, Autoškoly v Kutné Hoře, Autoškola Mezerová, ilustrační fotografie pro blogový článek, Kutná Hora, Autoškola

Mezinárodní řidičský průkaz – jak a kde ho získat?

Mezinárodní řidičský průkaz je téma věru široké, ke kterému vyvstává na mysl hned několik otázek. Jako třeba, kam ho potřebuji? Který typ? A kde si ho můžu nechat vystavit? Přesně na tyto otázky vám odpovíme v článku.

Kam ho potřebuji a jaký typ?

Jedno je jisté, pokud chcete mít „další“ řidičský průkaz – mezinárodní, je třeba mít standardní řidičské oprávnění platné tady v ČR. Pokud cestujete do zahraničí, kde plánujete řídit motorové vozidlo, je vždy třeba zvážit podmínky a předpisy finální destinace. Pokud plánujete výlet „jen“ v rámci Evropské unie měli byste si ve členských státech vystačit s běžným tzv. Národním českým řidičským průkazem. To je ten, co jste získal/a po úspěšném zakončení autoškoly. Pokud ale míříte dál, musí být vaše příprava pečlivější. V České republice je vydáván mezinárodní řidičský průkaz podle Úmluvy o silničním provozu 1968 – Vídeň a mezinárodní řidičský průkaz podle Úmluvy o silničním provozu 1949 – Ženeva. A tady nastává určitý rozkol. Platnost mezinárodního řidičského průkazu podle Vídeňské úmluvy je stanovena na dobu 3 let, ale platnost mezinárodního řidičského průkazu podle Ženevské úmluvy je stanovena na dobu 1 roku.

Soupis jednotlivých států, kam je jaký typ řidičského oprávnění potřeba, najdete na odkaze: https://portal.gov.cz/sluzby-vs/vydani-mezinarodniho-ridicskeho-prukazu-S94

Pokud ale plánujete cestovat na delší dobu a ještě přesně nevíte, kam vás osud zavane, nic nezkazíte tím, když si necháte vystavit oba typy mezinárodního řidičského průkazu.

Řidičský průkaz na motocykl, ilustrační fotografie pro blogový článek, Kutná Hora, Autoškola, mezinárodní řidičský průkaz

Kde a jak mezinárodní řidičský průkaz vyřídím?

Žádost o vydání a následně samotné vydání mezinárodního řidičského průkazu je možné řešit pouze osobně. Se žádostí se můžete obrátit na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností. Tiskopis žádosti je k dispozici u těchto úřadů na místě.

Ilustrační obrázek, přihláška do autoškoly

Co s sebou potřebuji a kolik za to zaplatím?

S sebou si nezapomeňte občanský průkaz, standardní řidičský průkaz a pasovou fotografii. Za vydání jednoho mezinárodního řidičského průkazu zaplatíte správní poplatek ve výši 50 Kč. Nebojte se, že na doklad budete dlouho čekat. Měli byste ho získat bezodkladně po podání žádosti. Raději upozorňujeme, že tato služba je k dispozici pouze osobně a pouze před absolvováním vaší cesty.

Pokud bydlíte v okolí Kutné hory, žádost můžete vyřídit na městském úřadě na Havlíčkově náměstí.

Ať už máte namířeno kamkoli, nastudujte si podmínky účasti silničního provozu, ať vás na cestách nic nepřekvapí. Šťastnou cestu přeje Autoškola Hartlová!

mezinárodní řidičský průkaz

POZOR!
Mezinárodní řidičský průkaz vydaný Českou republikou neopravňuje k řízení motorových vozidel na území České republiky.

Podobné příspěvky

Vstupte do své jízdní lekce s větším sebevědomím a připraveností!

Každý nový řidič se setkává s obavami a strachy při výuce v autoškole. Od rozjezdů se spojkou až po obavy z kritiky instruktora – všichni začátečníci procházejí těmito výzvami. V našem článku prozkoumáme pět nejběžnějších strachů a nabídneme tipy, jak je překonat. Vstupte do své jízdní lekce s větším sebevědomím a připraveností!

Číst více

Poslední volná místa do kurzů na motorku

Zarezervujte si poslední volná místa, ať nezmeškáte letošní sezónu v jedné stopě A, A1 nebo A2! U nás je nadstandardní bezpečnost standardem. Pro všechny věkové kategorie!